Ketvirtadienį, vieninteliame Lietuvoje krematoriume, esančiame Kėdainių laisvojoje ekonominėje zonoje, rinkosi gausios gaisrininkų pajėgos. Čia Kėdainių priešgaisrinė gelbėjimo tarnyba (PGT) rengė mokomąsias pratybas. Jų metu buvo derinami unikalaus šalies objekto – krematoriumo – darbuotojų ir PGT pareigūnų veiksmai, kad juos, esant kritinei situacijai, būtų lengviau koordinuoti ir kad jie būtų efektyvesni.
„Krematoriumas yra specifinis objektas ne tik savo veiklos pobūdžiu, bet ir dėl jame įdiegtų technologijų, todėl gaisro atveju būtų gesinamas skirtingai nei kiti objektai“, – pabrėžia Kėdainių PGT viršininkas Virginijus Stogevičius. Pasak jo, dėl technologinių ypatybių, gesinant gaisrą krematoriume ne visur galima naudoti vandenį: gesinama milteliniais gesintuvais, o kai kurias atvejais – ir naudojant specialų nedegų audinį.
Mokomųjų pratybų metu krematoriume buvo vykdomos simuliacijos, kurios leido PGT pareigūnams realiai susipažinti su patalpų konfigūracija ir priemonėmis, kurias reikėtų naudoti gaisro atveju, kad būtų kuo mažiau pakenkta čia esančiai įrangai. Krematoriumo darbuotojai turėjo galimybę pasitikrinti savo teorines žinias bei nusistatyti, kas kilus gaisrui informuoja specialiąsias tarnybas, kas ir kaip gesintuvais gesina gaisro židinį, o kas išjungia elektrą pastate. „Krematoriumo darbuotojai yra susipažinę su teorija, tačiau svarbu, kad jie turėtų praktinių įgūdžių ir incidento metu veiktų su mūsų pareigūnais kaip viena komanda, – sako Kėdainių PGT viršininkas. – Kilus gaisrui, kiekvienam būtina žinoti savo atsakomybes ir veikti nuosekliai – taip suvaldoma panika ir greičiau bei sėkmingiau vyksta gaisro likvidavimo darbai“.
Pasak krematoriumą valdančios bendrovės „K2 LT“ direktoriaus pavaduotojo Vido Andrikio, prieš pradedant krematoriumo veiklą, priešgaisrinės saugos priemonės buvo suderintos su įrangos gamintoja – vokiečių bendrove IFZW. „Kėdainių PGT yra supažindinta su krematoriume sumontuotos įrangos specifika, todėl pareigūnai, atsižvelgdami į mūsų pateiktus duomenis, pasirengę taikyti tik krematoriumui gesinti reikalingą įrangą ir priemones“, – sako krematoriumo atstovas, pridurdamas, kad jei kyla gaisras arba sutrinka elektros tiekimas, krematoriumo įranga automatiškai pradeda veikti saugos rėžimu.
V. Andrikis taip pat atkreipia dėmesį, jog Kėdainiuose veikiantis krematoriumas yra vienintelis Europoje, kuriame sudarytos sąlygos mirusiojo artimiesiems palydėti karstą su palaikais iki kremavimo įrenginio: „Šis mūsų išskirtinumas prideda ir papildomų priešgaisrinės saugos reikalavimų, reglamentuojančių, kaip gaisro atveju užtikrinti saugią palydinčiųjų evakuaciją iš patalpų“.
Lietuviško kapitalo bendrovės „K2 LT“ valdomas pirmasis krematoriumas Lietuvoje pradėjo veikti 2011 m. lapkričio 29 d., Kėdainių laisvojoje ekonominėje zonoje. Krematoriumo projektas, kainavęs apie 8 mln. litų, vykdytas privačiomis ir finansinių institucijų lėšomis. Šiuo metu kremacijos vyksta naudojant vieną kremavimo liniją, užtikrinančią 4000 kremavimų per metus, t. y. tenkinančią šiandieninį Lietuvos poreikį. Atsiradus didesnei paslaugos paklausai, pajėgumai bus didinami paleidžiant antrąją liniją. Per dieną krematoriume atliekamos vidutiniškai 7 kremacijos.
kriminalai.com
šaltinis: „Ad Verum“ info.