Tokiais žodžiais sausio 15 d. įvykusią spaudos konferenciją, skirtą 2012 m. Šiaulių apskrities policijos veiklos rezultatams apžvelgti ir kriminogeninei situacijai jos aptarnaujamoje teritorijoje įvertinti, pradėjo Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato viršininkas Egidijus Lapinskas.
Nusikalstamumas išaugo dėl smurto artimoje aplinkoje
Jis konstatavo, kad Šiaulių apskrityje bendras nusikalstamų veikų skaičius, lyginant su 2011 metais, išaugo 24 procentais – užregistruota 7570 nusikalstamų veikų. Pagrindinė nusikalstamumo augimo priežastis – 2011 metų pabaigoje pradėtas įgyvendinti smurto artimoje aplinkoje įstatymas. Todėl išaugo skaičius nusikaltimų dėl fizinio skausmo sukėlimo, nesunkaus sveikatos sutrikdymo, grasinimo nužudyti. Iš viso dėl smurto artimoje aplinkoje Šiaulių apskrities policija pradėjo 1386 ikiteisminius tyrimus. Atmetus šiuos nusikaltimus, nusikalstamumas būtų tokio pat lygio kaip ir 2011 metais. Minėti ikiteisminiai tyrimai reikalauja daug pareigūnų darbo sąnaudų, o teismuose aukos susitaiko su savo smurtautojais, todėl jiems pavyksta išvengti griežtesnių bausmių, ir smurtas liejasi toliau. 95 procentai smurtą patyrusių asmenų (kurių 96 procentai – moterys) nepageidauja, kad apie jų bėdas būtų informuoti specializuoti pagalbos centrai, kurių darbuotojai galėtų jiems teikti visokeriopą pagalbą. O be šių institucijų pagalbos policija viena įsišaknijusios smurto artimoje aplinkoje problemos neįveiks.
Nusikalstamų veikų augimo tendencija stebima ir visoje šalyje. Analizuojant situaciją Lietuvoje, tai pagal nusikalstamumo augimo tempus Šiaulių apskrities policijos aptarnaujama teritorija būtų trečioje vietoje, po Tauragės ir Telšių apskričių, kuriose fiksuotas didžiausias nusikalstamų veikų augimas. Šiaulių apskrities policijos aptarnaujamoje teritorijoje daugiau nusikalstamų veikų buvo užregistruota visuose rajonuose. Didžiausias augimas fiksuotas Radviliškio (60 proc.), Raseinių (38 proc.) ir Pakruojo (33 proc.) rajonuose.
Šiaulių apskrities policija gali pasigirti, kad išlaikė lyderio poziciją, atskleisdama nusikalstamas veikas. Jų atskleidimo procentas yra geriausias Lietuvoje (63,7 proc.), o Šiaulių miesto policijos – geriausias tarp Lietuvos didžiųjų miestų (64,4 proc.). Mūsų apskrityje lyderiauja Pakruojo rajono policijos komisariatas, kurio darbuotojai atskleidė 74 procentus visų rajone padarytų nusikalstamų veikų, ir Radviliškio rajono policijos komisariatas, pasiekęs 68 proc. nusikalstamų veikų atskleidimo rodiklį. Kitų Šiaulių apskrities komisariatų nusikalstamų veikų atskleidimo rodikliai taip pat geri – jie lenkia šalies vidurkį, kuris yra 52 proc. Raseinių rajono policijos komisariato darbuotojai, kurie, pasibaigus 2012 m. 9 mėnesiams, respublikos vidurkio nebuvo pasiekę, metus baigė sėkmingai finišuodami ir pasiekdami 52,2 proc. atskleidimo rodiklį.
Sunkių ir labai sunkių nusikaltimų skaičius Šiaulių apskrities policijos aptarnaujamoje teritorijoje truputį padidėjo. Šios kategorijos nusikaltimų pernai buvo užregistruota 255, 2011 m. – 237. Jų atskleidimo procentas yra aukštas ir siekia 82 proc. Praėjusiais metais ūgtelėjo nužudymų (2011 m.– 18, 2012 m. – 25) skaičius. Trečdalis jų (7) padaryti Šiaulių mieste, apskrities rajonuose -18. Daugiausia nužudymų iš rajonų užregistruota Šiaulių rajono teritorijoje – 8. Visose nužudymų bylose yra nustatyti įtariamieji. Ūgtelėjo ir išžaginimų skaičius. 2011 m. jų užregistruota 13, 2012 m.- 21, Daugiausiai jų Šiaulių mieste (8) ir Šiaulių rajone(4).
Stebima turtinių nusikaltimų mažėjimo tendencija. Jei anksčiau jų lyginamasis svoris sudarydavo didžiąją visų nusikaltimų dalį, tai dabar – tik trečdalį. 2011 m. buvo registruota 176 plėšimai ir 2368 vagystės, 2012 m. plėšimų – 143, vagysčių – 2016. Mažiau apvogta gyvenamųjų patalpų – 258 (2011 m. – 317), pavogta transporto priemonių – 178, iš kurių automobiliai – 69 (2011 m. – 117). Daugiausia automobilių pavogta Šiaulių mieste – 29, Šiaulių rajone – 10 ir Joniškio rajone – 10. Vagiami įvairių markių automobiliai, dažniausiai vokiški, kadangi jų yra daugiausia. Didžiausias vagysčių mažėjimo skaičius yra Šiaulių mieste: 2011 m. jų buvo užregistruota 906, 2012 m. – 616.
Turtinių nusikaltimų mažėjimo tendencija stebima visuose Šiaulių apskrities policijos aptarnaujamuose rajonuose, išskyrus Joniškio ir Raseinių rajonus. Čia vagysčių skaičius išaugo.
Šiaulių apskrities viršininko pavaduotojas tarnybai Robertas Jagminas mano, kad vagysčių skaičiaus mažėjimą galima sieti su turto apsauga. Kuo daugiau gyventojai bei įmonės, įstaigos ir organizacijos rūpinsis savo turto saugumu, tuo mažesnė tikimybė, kad jis taps vagysčių objektu. „Per 19-ka savo tarnybos policijoje metų esu matęs tik vienas išlaužtas šarvuotas duris. Jos buvo išlaužtos su visa stakta“, – sakė jis.
Praėjusiais metais daug žmonių nukentėjo nuo sukčių. Jei anksčiau žmonės buvo gąsdinami artimuosius ištikusiomis nelaimėmis, tai dabar viliojami elektroninės bankininkystės duomenys, prisistatant Mokesčių inspekcijos darbuotojais, darbdaviais, Federalinių tyrimų darbuotojais ir t.t. Pasinaudojant tais duomenimis, yra imami greitieji kreditai, kurie po to pasisavinami kartu su sąskaitoje buvusiais pinigais. Sukčiavimų praėjusiais metais užregistruota tiek pat kiek ir 2011 m. – 279. Daugiausia jų fiksuota Šiauliuose – 140 ir Radviliškio rajone – 52. Vyrauja telefoniniai sukčiavimai, kuriuos dažniausiai organizuoja įkalinimo įstaigose esantys asmenys. Šiaulių apskrities policijos pareigūnai organizavo priemonės tokiems asmenims nustatyti, buvo atliktos kratos Alytaus pataisos namuose, kurių metu paimta byloms reikšmingų įkalčių, padėsiančių atskleisti įvykdytus sukčiavimus. Dabar vyksta ikiteisminiai tyrimai ir planuojama, kad 2013 m. viduryje įtariamieji stos prieš teismą.
2012 m. užregistruota 251 nusikalstama veika dėl neteisėto disponavimo narkotinėmis ar psichotropinėmis medžiagomis. Daugiausia šio pobūdžio nusikaltimų ir baudžiamųjų nusižengimų užregistravo Radviliškio rajono PK ir Šiaulių apskrities VPK. Pagrindinis dėmesys kreiptas narkotinių ir psichotropinių medžiagų platintojams nustatyti. Populiariausios narkotinės ar psichotropinės medžiagos – amfetaminas, metamfetaminas ir marihuana.
Nusikalstamas veikas darančių asmenų analizė rodo, kad daugėja nepilnamečių (21 proc. daugiau), girtų (129 proc. daugiau) ir teistų (12,6 proc. daugiau) asmenų daromų nusikaltimų.
Gatvėse nusikalstamumas sumažėjo, avaringumas – išaugo
2012 m. Šiaulių apskrities aptarnaujamoje teritorijoje nusikalstamų veikų gatvėse padaryta mažiau: 2011 m.– 422, 2012 m.– 379. Ypač džiugu, kad jų sumažėjo Šiauliuose, kur gyvenimas miesto gatvėse net ir tamsiuoju paros metu labai intensyvus. 2012 m. Šiaulių gatvėse užregistruotos 223 nusikalstamos veikos, 2011m. – 279.
Gatvėse dirbantys policijos patruliai Šiaulių apskrities aptarnaujamoje teritorijoje nustatė 44 681 administracinį teisės pažeidimą. Iš jų 31 316 – už kelių eismo taisyklių pažeidimus.
Avaringumas keliuose išlieka opi problema. 2012 m. apskrities policijos prižiūrimuose keliuose užregistruoti 364 įskaitiniai eismo įvykiai (2011m. -335), kuriuose 25 žmonės (2011 m. – 22) žuvo ir 418 (2011 m. – 405) buvo sužaloti. Daugiausia eismo įvykių įvyksta dėl greičio viršijimo bei agresyvaus vairavimo. Pažeidžiamiausia eismo dalyvių kategorija – pėstieji. Šiaulių apskrities policijos prižiūrima teritorija iš kitų apskričių išsiskiria išaugusiu žuvusių eismo įvykiuose pėsčiųjų skaičiumi. 2011 m. eismo nelaimėse žuvo 6 pėstieji, 2012 m. – 16. Paradoksali situacija: teritorijoje gyvenančių žmonių mažėja, nuobaudų už kelių eismo taisyklių pažeidimus 2012 m. pėstiesiems skirta trigubai daugiau negu 2011 metais, tačiau eismo įvykiuose jų nukentėjo irgi beveik trigubai daugiau. Kažkodėl pėstieji nenoriai nešioja atšvaitus, nesuvokia, kad žmogus tamsiame kelyje, nors ir apšviestas automobilio žibintų, yra labai prastai matomas. 2013 metais Kelių policijos vienas pagrindinių veiklos krypčių bus darbas su pėsčiaisiais. Žmonių sąmoningumo bus siekiama, pasitelkus Administracinių teisės pažeidimų kodeksą, kurio numatomos baudos ir nelabai patinka žmonėms. Tačiau tai būtina, norint pasiekti, kad žmogus pagaliau suprastų, jog rūpinimasis saugumu gatvėje – ne policijos pareiga, tai – pačių eismo dalyvių pareiga.
2013 metų veiklos prioritetai
Visi 2012 m. Šiaulių apskrities policijos veiklos rezultatai buvo pasiekti mažesniais finansiniais ir žmogiškaisiais ištekliais. Policijai dirbti buvo nelengva, kadangi finansavimas buvo nepakankamas. Lėšų trūkumas ribojo pareigūnų planuojamas priemones ir teko labai skaičiuoti, kokioms jų teikti pirmenybę. Šiaulių apskrities policija dėkinga visoms rajonų savivaldybėms, kurios visos parėmė savo rajonų policijos komisariatus, skirdamos lėšas nusikalstamų veikų prevencijai. 2013 metai asignavimai policijai irgi žada būti nepakankami. Atsižvelgdama į tai, Šiaulių apskrities policija numato tokius 2013 metų veiklos prioritetus:
- Operatyvų reagavimą į pranešimus apie teisės pažeidimus ir daromus nusikaltimus.
- Sunkių ir labai sunkių, ypač smurtinių, nusikaltimų tyrimą.
- Organizuotų nusikalstamų grupių kontrolę, jų padarytų nusikaltimų tyrimą ir prevenciją.
- Nelegalios akcizais apmokestinamų prekių apyvartos kontrolę.
- Ekonominį ikiteisminio tyrimo procesą.
kriminalai.com
šaltinis: Šiaulių aps. VPK info.
Cituojant ar platinant kriminalai.com informaciją būtina nuoroda į informacijos šaltinį.