Sraiges ūkininkams „lukšteno“ nelegalūs darbuotojai

Klaipėdos apskrities valstybinė mokesčių inspekcija (toliau – Klaipėdos AVMI), VMI pasitikėjimo telefonu 1882 gavusi informacijos apie galimai nelegalų darbą viename Žemaitijos regiono sraigių auginimo ir perdirbimo ūkyje, patikrinimo metu jame aptiko 16 oficialiai neįdarbintų darbuotojų ir tonas sraigių žaliavos bei eksportui parengtos produkcijos. Įvairaus amžiaus vyrai ir moterys, daugiausiai aplinkiniai gyventojai, kaip teisinosi sraigių augintojai, neva neatlyginamai kurį laiką darbavosi norėdami įsitikinti, ar pajėgs dirbti tokį „purviną“ darbą.

Bendro mokesčių inspektorių ir policijos pareigūnų patikrinimo metu patekę į sraigių perdirbimo cechą, kur buvo apdorojama eksportui skirta produkcija, jame iš viso rado 28 darbuotojus, kurie tuo metu iš geldelių išiminėjo sraiges šaldymui. Iš dirbusiųjų ceche tik 12 darbuotojų buvo oficialiai įdarbinti, su likusiais nebuvo sudarytos darbo sutartys, apie papildomus darbuotojus nebuvo informuota ir „Sodra“. Pastarieji prisipažino dirbantys nelegaliai, nors tarsi susitarę aiškino, kad tai truko vos kelias dienas.  Sraigių auginimu, supirkimu ir perdirbimu užsiimantys ūkininkai išsidavė savų darbuotojų jėgomis nespėjantys vykdyti užsakymų, kai per trumpą laiką tenka apdoroti tonas sraigių, todėl tenka naudotis „savanorių“ paslaugomis.

„Mokesčių administratoriui svarbu, kad mokesčių mokėtojai, samdydami darbuotojus, tinkamai tai įformintų, deklaruotų visas išmokas ir laiku sumokėtų tą mokesčių dalį, kurią jiems priklauso mokėti, tuo pačiu dirbantiesiems būtų užtikrintos socialinės garantijos. Numatyta griežta administracinė atsakomybė darbdaviams, kurie įdarbina darbuotojus nesudarę su jais darbo sutarčių ir, kaip numato teisės aktai, apie įdarbinimo pradžią „Sodrai“ nepraneša laiku, — sako Klaipėdos AVMI Kontrolės departamento direktorės pavaduotoja Vida Okuličienė.  Pažymėtina, kad darbdaviams, teismo sprendimu, už kiekvieną nelegaliai dirbantį asmenį gali būti skirta iki 10 tūkst. litų bauda, pakartotinai prasižengus baudos didėja.

Šiemet Klaipėdos AVMI išaiškino 49 nelegaliai dirbusius darbuotojus, dažniausiai tokie pažeidimai buvo užfiksuoti viešojo maitinimo ir prekybos įmonėse, krovinių vežimo bei statybos paslaugų įmonėse. Pasitaikė ir atvejų, kai nelegalų aptikta statybose, degalinėje. Nustatyta ir juridinių asmenų, kurie faktiškai įmonėje dirbančius žmones (statybininkus, medienos apdirbėjus, nekilnojamojo turto perleidimo tarpininkus, draudimo brokerius ir kt.) „paverčia“ individualią veiklą vykdančiais verslininkais, taip išvengdami prievolių, susijusių su gyventojų pajamų ir kitų mokesčių mokėjimu. Išaiškintas ir atvejis, kai viena krovinių gabenimo įmonė, nelegalų darbą bandė dangstyti civilinėmis sutartimis su gyventojais.

Klaipėdos AVMI primena, kad gyventojai, turintys informacijos apie įvairius mokestinius pažeidimus, taip pat ir nelegalų darbą, įmonėse mokamus „vokelius“, neapskaitomas pajamas bei kitus, apie tai gali pranešti VMI pasitikėjimo telefonu 1882, užpildę elektroninę anketą VMI svetainėje arba pasinaudoję nauja VMI paslauga — programėle išmaniesiems telefonams „Pranešk“, kuri skirta informuoti mokesčių administratorių apie pastebėtus mokesčių pažeidimus, taip pat raštu arba elektroniniu paštu Klaipedos.apskr.rastai@vmi.lt, arba užėjus į apskrities mokesčių inspekciją bei jos teritorinius padalinius.

kriminalai.com

šaltinis: VMI info.

Posted Under
Be kategorijos