Termometrai rodys net – 32 C° ir daugiau… Kaip elgtis per šalčius

saltisOro temperatūra Lietuvoje pastarąsias dienas laikosi žemiau dešimties laipsnių šalčio. Praėjusį savaitgalį Vilniaus, Alytaus ir Utenos rajonuose medikai konstatavo trijų sušalusių žmonių mirtis, o Panevėžyje dviem benamiams amputuotos kojos. Sinoptikai prognozuoja, kad ir ši savaitė bus šalta.

Vasario 2– 5 dienomis sinoptikai šalyje numato speigą. Ketvirtadienio naktį šals iki 23–28, vietomis iki 31 laipsnių, o penktadienio naktį daugelyje rajonų termometrai rodys 30–34 laipsnius šalčio. Labai šalta bus šeštadienį ir sekmadienį. Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas prie Vidaus reikalų ministerijos primena gyventojams, kaip elgtis žiemą, kad šalti orai, kuo mažiau pakenktų. Artėjant dideliam speigui pasirūpinkite vandens, maisto ir kuro atsargomis. Jei turite galimybę, įsigykite šildymo prietaisus, taip pat pasirūpinkite šiltais drabužiais ir avalyne. Kai oras labai atšąla ir pučia stiprus vėjas, rekomenduojama, be reikalo neiti į lauką. Prireikus išeiti, būkite lauke kuo trumpiau.

Šaltyje venkite didelio fizinio krūvio, nedirbkite jokių sunkių darbų, ypač jei sergate širdies ligomis ar turite padidėjusį kraujospūdį. Kai einate į lauką, patepkite nepridengtas kūno vietas (ausis, nosį, skruostus) riebiu kremu, į kurio sudėtį neįeina vanduo. Ypač saugokite nušalusias kūno vietas. Be to, neikite į lauką ką tik nusiprausę ar išsimaudę. Apsirenkite šiltai ir patogiai (geriausiai tinka drabužiai iš vilnos), viršutinis drabužių sluoksnis turėtų būti neperpučiamas vėjo. Avėkite šiltą ne per ankštą avalynę, mūvėkite vilnones kojines, tinkamai apsaugokite rankas (venkite pirštuotų pirštinių). Jei šaltyje tenka ko nors laukti, negalima stovėti ar sėdėti ramiai, reikia kuo daugiau judėti. Lauke stenkitės nesuprakaituoti ir nesušlapti, jei drabužiai sušlapo, nedelsdami pakeiskite juos sausais. Be to, jei turite galimybę, valgykite šiltą, kaloringesnį maistą, gerkite šiltų skysčių ir venkite alkoholio.

Nesinaudokite savos gamybos elektros šildymo prietaisais, nejunkite kelių elektros prietaisų į vieną elektros lizdą ir nepalikite jų įjungtų į tinklą be priežiūros.

Esant dideliems šalčiams kyla pavojus nušalti drabužiais nepridengtas kūno vietas: ausis, nosį, skruostus. Nuo šalčio dažnai nukenčia ir kojų ar rankų pirštai, pėdos. Esant lengvam nušalimui, pirmiausia žmogų reikia sušildyti (aplinkos temperatūra turi būti ne žemesnė nei 26 – 27 laipsniai), užkloti antklodėmis ar šiltais drabužiais. Jeigu žmogus turi sąmonę, reikia jam duoti šilto (bet ne karšto) gėrimo. Nuo pažeistų vietų būtina nuvilkti drabužius, o nušalusias vietas galima apvynioti švaria marle, vata arba vilnoniu audiniu.

Taip pat nerekomenduojama kaitinti nušalusių vietų karšta pūsle ar laikyti prie ugnies, trinti sniegu ar šiurkščiu audiniu.

Kai nušalimas yra sunkus, nukentėjusįjį pirmiausia reikia perkelti į šiltą patalpą. Jei žmogus be sąmonės, bet kvėpuoja, būtina jį paguldyti ant šono, o jei kvėpavimas nutrūkęs – tuojau pat atlikti dirbtinį kvėpavimą. Smarkiai nušalusį žmogų reikia šiltai susukti į storą audeklą ir skubiai kreiptis į greitąją medicinos pagalbą ar vežti į artimiausią asmens sveikatos priežiūros įstaigą.

kriminalai.com

šaltinis: VPGT info.