Įvykio vietos tyrimas – pirmas žingsnis tiriant nusikaltimus (video)

Įvykio vietos tyrimas – pirmas žingsnis tiriant nusikaltimus

policija logo

Per 2012 metus Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kriminalistinių tyrimų valdybos (toliau – Kauno apskr. VPK KTV)  specialistai atliko 3 739 įvykio vietos tyrimus,  1 889 įvairius laboratorinius tyrimus ir dalyvavo 2 286 kituose ikiteisminio tyrimo veiksmuose (kratose, parodymų patikrinimų vietoje, ėmė palyginamuosius pavyzdžius, sudarinėjo fotorobotus ir kt.).  

Šios valdybos viršininkas V. Žurumskas akcentuoja, kad įvykio vietos apžiūrai turi būti skiriamas didžiausias dėmesys, nes tai – pirmas žingsnis pradedant tirti nusikaltimus, todėl specialistai kasdien aptaria praėjusios paros įvykių vietų apžiūras, analizuoja jų metu užfiksuotus pėdsakus, išimtus įvairius objektus.

Į įvykio vietą išvykstantys specialistai visada pasiruošia vadinamąjį „ekspertų lagaminą“, kuriame telpa įvykio vietos tyrimo priemonės ir įrankiai: daktiloskopiniai milteliai, plokštelės, priemonės, skirtos išimti kvapams ir DNR pėdsakams, specialūs šepetėliai, atsuktuvai, matavimo priemonės ir kt. Specialistai, kuriems tenka dirbti ir tamsiu paros metu, turi elektros generatorių, esant prastoms oro sąlygoms naudoja palapinę, skirtą apsaugoti įvykio vietą nuo kritulių.

Pernai specialistai atliko 466 trasologinius, 453 daktiloskopinius, 396 alkoholio skysčio, 211 transporto priemonių, 137 balistinius, 82 dokumentų, 74 rašysenos,  66 nešaunamojo ginklo tyrimus ir 33 informacinių technologijų objektų apžiūras.

Siekiant, kad ikiteisminis tyrimas būtų baigtas kuo greičiau, visų pirma atliekamos užduotys iš rezonansinių, sunkių nusikaltimų įvykio vietų tyrimų, taip pat užduotys, kuriose yra įtariamieji asmenys.

V. Žurumskas kaip vienus sudėtingiausių paminėjo rašysenos, dokumentų, informacinių technologijų objektų, identifikacinius tyrimus. Šie tyrimai trunka ilgai, yra sudėtingi, todėl jų atlikimas patikėtas daugiausiai patirties turintiems specialistams. „Kiekvienas tyrimas – savitas, reikalaujantis specialių žinių. Tačiau žinome, kad kruopštus darbas atsiperka, pavyzdžiui, tikrinant rankų pėdsakus daktiloskopinių duomenų registre, pernai buvo nustatytas 41 sutapimas su įvykio vietoje rastais neidentifikuotais pėdsakais“, pagalbą tyrėjams akcentavo V. Žurumskas, kuris praktinių kriminalistinių tyrimų subtilybių mokė ir Vytauto Didžiojo universiteto Teisės fakulteto studentus.

Specialistai, tiriantys nusikaltimų vietas, pataria: jeigu buvo padarytas nusikaltimas ir pirmieji esate įvykio vietoje,  nieko nelieskite ir laukdami policijos netvarkykite daiktų.
Automobiliuose nepalikite vertingų daiktų, nes vagystės iš automobilių dažniausiai būna žaibiškos:  išdaužiamas langas ir daiktai dingsta per kelias sekundes.

Gyvenantiems pirmuose aukštuose verta pagalvoti ir apie papildomas plastikinių langų apsaugas, nes standartiniai lango fiksatoriai nėra tvirti ir vagys, panaudoję nesudėtingus įrankius, gali atstumti langus.

Įsirenkite signalizacijas ir nepamirškite saugios kaimynystės svarbos.

kriminalai.com

šaltinis: Kauno aps. VPK info.

Cituojant ar platinant kriminalai.com informaciją būtina nuoroda į informacijos šaltinį.