9 pagrindiniai kibernetinio saugumo terminai

Kibernetinis saugumas

Kibernetinis saugumas – šiuolaikinės kiber policijos rūpestis? Taip, iš tiesų, tačiau visada sakoma: „Jei nesisaugosi pats, jokia apsauga nepadės…“ Šiuolaikiniai kibernetiniai nusikaltėliai yra labai klastingi ir patyrę. Jie be jokių skrupulų gali iš rikiuotės išvesti ligonines, elektrines, šilumos tiekėjus, o tokio masto atakos pasekmės – šimtai tūkstančių nukentėjusių niekuo dėtų žmonių. Jokia bomba ar šaunamasis ginklas nepadaro tiek žalos, kiek gali padaryti kibernetiniai nusikaltėliai. Todėl visi turime būti budrūs ir žinoti, su kuo susiduriame. Problemos sprendimas prasideda nuo jos konstatavimo. Tačiau čia mes susiduriame su daugybe keistų angliškų terminų, kurių reikšmių ne iki galo suprantame. Dėl to gali kilti nereikalinga panika ir masiniai neramumai. Siekdami šviesti visuomenę, pristatome keletą svarbiausių terminų, kurie sutinkami kalbant apie kibernetinius nusikaltėlius. Į pagalbą pasitelkėme internetinio žurnalo ReviewedByPro.com redaktorius iš Lietuvos, nuolatos dirbančius su kibernetinio saugumo naujienomis iš viso pasaulio.

Kibernetinis, kiber

Paprasčiau – internetinis, kompiuterinis, skaitmeninis. Kiber policija gali būti keičiama tiesiog į skaitmeninę policiją, o kiber nusikaltėlis – kompiuterinis nusikaltėlis. Aišku, jei kompiuteriu laikysime ir tokius prietaisus kaip automobilis, Wi-Fi maršrutizatorius, išmanusis laikrodis, kurie vis dažniau tampa nusikaltėlių taikiniais.

Malware.

Angliškas terminas apibūdinantis visas kenkėjiškas programas. Jų yra daugybė rūšių, o vienas terminas joms apibūdinti yra malware. Kompiuteriniai virusai – tik viena iš kenkėjiškų programų rūšių. Anti-malware – programinė įranga skirta kovai su kenkėjiškomis programomis.

Internetas
Internetas

Phishingas.

Tai modifikuotas angliškas terminas apibūdinantis duomenų vagystes, kai vartotojas pats atiduoda savo asmeninius duomenis nusikaltėliams, prisiimdamas visą riziką ir atsakomybę. Aišku, duomenys renkami apgaulės būdu, todėl ši nusikalstama veika yra baudžiama pagal įstatymus, numatančius sankcijas už duomenų apsaugos pažeidimus.

Hakeris, programišius.

Tai kibernetinis nusikaltėlis, gebantis įsilaužti į apsaugotas sistemas ir vykdyti nusikalstamą veiklą panaudodamas nelegaliai gautus įmonių ir asmenų duomenis. Nereiktų maišyti virusų kūrėjų ir programišių, nes jų veikla gali būti skirtinga. Viruso kūrėjas gali tik sukurti virusą bei pradėti jį platinti. Kaip panaudoti viruso surinktus duomenis apie užkrėstus kompiuterius – jau programišių darbas. Dažnai kūrėjas kartu būna ir programišius, tačiau gali pasitaikyti ir išimčių.

Spyware. Spy angliškai reiškia šnipą, šnipinėjimą, o -ware yra žodžio software sutrumpinimas. Tai šnipinėjimo programa, kurios tikslas – rinkti ir perduoti slaptus duomenis – slaptažodžius, asmeninę informaciją, nuotraukas ir kitus failus, esančius kompiuteryje arba per jį pasiekiamose debesies tarnybose.

Botnet. Dviejų angliškų žodžių dalių roBOT ir NETwork junginys, kuris apibūdina kompiuterių tinklą, kuris yra valdomas vienu metu. Lietuviškai dar vartojame terminą „zombiai“, kuris apibūdina valdomų prietaisų būseną. Botnetas sukuriamas užvaldžius kompiuterius specialiais virusais, vadinamais Trojos arkliais, kurie leidžia kompiuterį valdyti per atstumą jo savininkui apie tai net nenutuokiant. Botnetai yra naudojami DDoS atakoms, kriptovaliutų kasimui, šiukšlinių el. laiškų siuntimui ir t.t.

DDoS ataka. DDoS – Distributed Denial of Service. Šios atakos tikslas – išvesti iš rikiuotė tam tikrą tinklą panaudojant įvairius kompiuterius. Iš programišių užvaldyto kompiuterio siunčiamos užklausos į tinklą, kurį norima nulaužti. Tokių kompiuterių gali būti tūkstančiai, todėl tinklas ar svetainė vienu metu gauna šimtus tūkstančių užklausimų ir neatlaikę apkrovų išsijungia. Programišiai panaudoja jau turimą priėjimą prie botneto – užkrėstų ir vienu metu valdomų kompiuterių.

Ransomware. Išpirkos reikalaujančios programos. Naujausias būdas šantažuoti kompiuterių savininkus ir versti juos susimokėti. Virusas užkrečia kompiuterį, o tada yra užšifruojami kietajame diske esantys duomenys. Paliekamas užrašas, kad duomenys šifruoti ir norint juos dešifruoti, reikia susimokėti išpirką kriptovaliuta. Dažnai šis virusas apsimeta teisėsaugos institucijomis, kurios galimai išrašo baudą už nelegaliai atsisiųstą ar peržiūrėtą turinį. Primename, kad policija ar kitos teisėsaugos institucijos niekada neprašo susimokėti baudos kriptovaliuta, niekada neblokuoja kompiuterių per atstumą. Dėl to būkite budrūs ir praneškite kiberpolicijos skyriams iš karto, kai tik pamatote savo kompiuteriuose tokią informaciją.

Adware. Tai kenkėjiškos programėlės, kurios tiesiogiai kompiuteriui nekenkia, tačiau gali sulėtinti kompiuterių darbą ir tapti vieta, per kurias gali būti įdiegiamas virusas, užvaldantis kompiuterį arba vagiantis duomenis. Dažniausiai tokios programėlės įdiegiamos pačiam vartotojui sutikus, bet nesuvokiant, kad prašoma leisti diegti kažkokią programą. Ji rodo daug reklamos ir trukdo kompiuterio darbui, dėl to priskiriama prie kenkėjiškų programų (malware).

Terminų yra kelis kartus daugiau, tačiau pristatėme pačius pagrindinius ir sutinkamus dažniausiai. Kibernetinis saugumas šiais laikais yra labai svarbus. Domėkitės kibernetiniu saugumu. Tai sumažinsite riziką užsikrėsti kompiuteriniais virusais ar būti apgaunami kompiuterinių nusikaltėlių.

kriminalai.com                           

Cituojant ar platinant kriminalai.com informaciją būtina nuoroda į informacijos šaltinį.